O festiwalu

Za nami bardzo udana realizacja dziesiątej, jubileuszowej edycji Festiwal Muzyki Improwizowanej.

 

Rewelacyjne warsztaty z mistrzami, koncerty, a w szczególności ten finałowy, na scenie Kina Sokół w Trzebini.

Wielkim akcentem kończącym cały festiwal był koncert finałowy z udziałem wykładowców i uczestników warsztatów. Cóż to był za wieczór. Pełen doskonałej muzyki i niezwykłych emocji, które towarzyszyły koncertowi.

W składzie big bandu, który poprowadził Jerzy Suruło pojawiły się takie tuzy jak Jerzy Główczewski, Piotr Domagała, Maciej Fortuna, Frank Parker, Piotr Kalicki, Wojciech Szwungier, Ryszard Pałka oraz cudowna młodzież z Krzeszowic i Trzebini.

Zaczęło się … od Bacha. Od utworu z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, który wykonał Piotr Skóra . Potem było już tylko … „śpiewająco”. W sensie dosłownym i przenośnym. Zaśpiewały Magdalena Suruło, Anna Suruło. I tak napięcie narastało, aż pałeczkę wokalną przejął Janusz Szrom, który zaśpiewał, w rewelacyjnych interpretacjach, utwory z repertuaru Andrzeja Zauchy, ale także … poprowadził aukcję obrazu autorstwa krakowskiej artystki Maggie PIU gallery.
Obraz został przekazany w darze organizatorom, by dzięki aukcji zdobyć środki na organizację XI Festiwalu Muzyki Improwizowanej Krzeszowice 2023. I już wiemy, że w 2023 roku się spotkamy. Dziękujemy Pani Justyno i gratulujemy nabycia tak wspaniałego dzieła.

 

Z całego serca dziękujemy wszystkim uczestnikom, wykładowcom, darczyńcom, patronom, sympatykom, a nade wszystko wspaniałej krzeszowickiej i trzebińskiej publiczności. Razem stworzyliśmy piękne święto muzyki improwizowanej.

 

Dziękujemy za Waszą obecność, wsparcie i ciepłe słowa. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego tegorocznego jubileuszu: partnerom, sponsorom, artystom i ludziom dobrego serca.
I do zobaczenia w przyszłym roku.

Pobierz bezpłatną wersję katalogu. Format - PDF. Rozmiar - 5 MB
Pobierz bezpłatną wersję katalogu. Format - PDF. Rozmiar - 5 MB

 

O Festiwalu

Festiwal Muzyki Improwizowanej to projekt realizowany w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Krzeszowicach, pod różnymi nazwami, od 2012 r. (Big-band workshop, Międzynarodowe Integracje Jazzowe, Krzeszowickie Integracje Jazzowe, Festiwal Muzyki Improwizowanej).

Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia  byli: Magdalena Suruło absolwentka PSM I st. w Krzeszowicach i Jerzy Surulo obecnie dyrektor szkoły.  Do zorganizowania pierwszej i drugiej edycji pomysłodawcy zaprosili najstarsze stowarzyszenie  jazzowe w Polsce „Śląski Jazz Club” z siedzibą w Gliwicach z ówczesnym prezesem Mirosławem Rakowskim i Danielem Ryciakiem – obecnym prezesem stowarzyszenia.

 

Spotkania z muzyką improwizowaną okazały się dużym sukcesem artystycznym i pedagogicznym. Widząc duże zainteresowanie uczestników zajęciami warsztatowymi, spotkaniami w formie jam session i organizowanymi koncertami, rodzinny duet Magdaleny i Jerzego Suruło postanowił kontynuować te edukacyjno-kulturalne spotkania. Do trzeciej edycji zaproszono Towarzystwo Muzyczne w Krakowie.

 

W roku 2015  nawiązano współpracę z państwem Katarzyną i Piotrem Sułkowskimi oraz Mariuszem Kominiakiem prezesem stowarzyszenia  „Pokochajmy muzykę” . Nowa energia, nowe pomysły sprawiły, że ta ekipa już po raz 7 organizuje festiwal. Głównym miejscem wydarzenia jest  osadzona na skraju zabytkowego parku potockich szkoła muzyczna. Festiwal Muzyki Improwizowanej impreza kulturalna o bogatej tradycji i wyczekiwana przez mieszkańców.

 

Udział w koncertach i warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat jazzu, bluesa  i muzyki improwizowanej, spotkać się ze znakomitymi artystami-instruktorami lub uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych na wysokim poziomie.

Organizatorzy: PSM Krzeszowice – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Krzeszowicach, Stowarzyszenie „Pokochajmy Muzykę”